[IZ SVETA ZDRAVIH OČI] Bliža se najhladnejši del leta. Stavimo, da se ne boste nikoli pozabili toplo obleči, a skoraj zagotovo boste zanemarili enega najbolj občutljivih delov telesa: svoje oči. Mrzlo vreme in suhe oči so neobhodno povezane, tako kot so v hladnem vremenu razpokane ustnice in koža suha. V nadaljevanju lahko preberete nekaj načinov, kako ublažiti ta neprijeten zimski simptom, ki je doletel vaše oči.

mrzlo vreme in suhe oči

Vzroki za povezavo “mrzlo vreme in suhe oči”

Pozimi se marsikaj v našem okolju spremeni, nekoliko pa se spremeni tudi naše obnašanje. Vse to vpliva na pojav težav s suhimi očmi. Ni torej pomembna samo povezava “mrzlo vreme in suhe oči”, pač pa je za pojav simptomov krivo še marsikaj drugega, kar je značilno za mrzle zimske mesece.

Suh zrak – V prijetno ogrevanem bivalnem prostoru pozimi preživimo večino časa, da bi se zavarovali pred hladnimi zunanjimi temperaturami. A pozimi je zaradi ogrevanju znotraj veliko manj vlage, zato se lahko simptomi suhih oči precej okrepijo. Mrzlo vreme in suhe oči gredo torej z roko v roki predvsem zaradi hladnega in suhega zraka.

Vnete oči – Pozimi so prehladi in viroze veliko pogostejši, ne prizanesejo pa niti očem. Gre za obliko konjunktivitisa, ki lahko prizadene eno ali obe očesi. Konjunktivitis je lahko bodisi virusni bodisi bakterijski, glede na vzrok pa se razlikuje tudi pristop zdravljenja.

Solzenje oči – Hladen in mrzel veter je precej suh in lahko povzroči, da se začnejo naše oči prekomerno solziti, saj si obupano prizadevajo nadomestiti izgubljene tekočine. Čeprav se zdi ta simptom povsem nepovezan s suhimi očmi, gre pravzaprav za reakcijo, ko si suhe oči možno prizadevajo nadomestiti izgubljeno vlažnost.

Draženje – Krvne žile v očeh in okoli njih se lahko zožijo, kar lahko povzroči rdeče, otekle in boleče oči ter zamegljen vid. Gre za pogost pojav v mrzlih zimskih mesecih, ki se pojavi zaradi nižjih zimskih temperatur.

Več časa pred zasloni – V hladnejših mesecih nas manj vleče na prosto, zato več časa preživimo pred televizorji, računalniki in drugimi digitalnimi napravami. Če se z očmi močno osredotočamo, pozabimo na mežikanje. Če premalo mežikamo, pa lahko hitro pride do suhih oči. Ravno mežikanje je tisti mehanizem, ki s solzami vlaži oči in pripomore, da se solzni film enakomerno razporedi po očesni površini. Če torej veliko časa preživite za zasloni, ne pozabite zavestno mežikati.

Kako olajšati občutek suhih oči pozimi?

Uporabljajte kapljice za oči oz. umetne solze

Osebni zdravnik ali oftalmolog vam bo verjetno najprej predlagal kapljice za oči, ki so v lekarnah na voljo brez recepta. Če so simptomi blagi, so tako imenovane umetne solze morda edino zdravljenje, ki ga potrebujete. Obstaja pa več vrst solz. Vprašajte očesnega zdravnika, katere bi bile za vas najbolj primerne.

Mnoge kapljice vsebujejo konzervanse. Ti pomagajo preprečevati razvoj mikrobov v steklenički, vendar lahko dražijo vaše oči. Če kapljice uporabljate štirikrat ali večkrat na dan, je uporaba kapljic brez konzervansov obvezna. Na povezavi vam predstavljamo kapljice za suhe oči Thealoz Duo, ki ne vsebujejo konzervansov, hkrati pa oči vlažijo in ščitijo s edinstveno kombinacijo učinkovin.

mrzlo vreme in suhe oči kličejo po uporabi kapljic za oči

Spremenite življenjski slog

Pogosteje mežikajte. Kot že omenjeno, če ves dan gledate v zaslone, mežikate manj, zato vaše oči niso navlažene. Vsaj vsako uro si privoščite 5-minutni odmor za računalnikom. Ali pa vsakih 20 minut za 20 sekund poglejte 20 metrov stran. To se imenuje pravilo 20/20/20.

Zamenjajte svoje kontaktne leče. Preizkusite enodnevne mehke leče, ki jih vsak dan zavržete. Če to ne pomaga, se posvetujte z očesnim zdravnikom. V skrajnem primeru lahko še vedno leče nadomestite z očali in se tako izognete suhim očem zaradi leč.

Na prostem zaščitite oči s sočnimi očali. Poskusite s sončnimi očali s stransko zaščito, če vam navadna očala ne nudijo dovolj zaščite pred vetrom.

Preusmerite toploto oz. pihanje stran od obraza. Premaknite avtomobilske zračnike ali grelnike, da vam ne pihajo neposredno v oči.

Dodajte več maščobnih kislin omega-3. To so zdrave maščobe, ki se nahajajo v mastnih ribah, kot sta losos in tun. Nekaj raziskav je pokazalo, da lahko te maščobe zmanjšajo vnetje v očeh ali vekah. Morda bodo pomagale tudi vašim očem. Prav tako lahko vzamete dodatke omega-3 – najbolje, da se o tem posvetujete s svojim zdravnikom.

Pijte več vode. Ta nasvet koristi vsakomur, zato nikar ne oklevajte in se proti suhi očem borite z zadostno hidracijo.

mrzlo vreme in suhe oči kličejo po pitju tekočine

Mrzlo vreme in suhe oči gredo res z roko v roki, a obstaja kar nekaj načinov, kako se težavam z očmi v zimskih mesecih postaviti po robu. Upoštevajte naše nasvete in zaživite polno življenje brez težav z očmi tudi pozimi.